Dnes je  čtvrtek 6.5.2021
  O nás  
nic
  Eshop  
nic
  Prodejna v Národním muzeu  
nic
  Odkazy  
nic
  Kontakty  
nic
  << Zpět | Do oblíbených | Úvodní strana  

NAŠE NABÍDKA
Media a myMedia a mynic
Historie firmyHistorie firmynic
Naše prodejna v Národním muzeu Naše prodejna v Národním muzeu nic
nic FOTOGRAFIE Z CESTnic
Cesta do Peru Cesta do Peru nic
Cesta na SriLankuCesta na SriLankunic
Peru 2004 - 2005Peru 2004 - 2005nic
Bolivie 2009Bolivie 2009nic
Peru 2009Peru 2009nic
VYHLEDÁVÁNÍ
 
 Cesta do Peru 

Rád bych Vám několika obrázky se stručným komentářem ukázal některé
zajímavosti, se kterými se na svých cestách setkávám. Rubrika bude aktualizována, podle zájmu a situace. Na této stránce jsou postřehy z Peru

Akvadukty

Akvadukty
Nedostatek vody, řešili obyvatelé
kultury Nasca výstavbou mohutné sítě zavlažovacího systému. Systém spočívá v moha trasách tunelů z asi 12 km vzdálené hory Capo Blanco,odkud je voda přivedená. Tras je několik a větví se. Tunely jsou v místech kde se voda nabírala až v 5ti metrové hloubce. Na fotografii je jedna z takových ,,studní" na trase jménem Cantalloc. Studní je mnoho za sebou hlavně v místech, kde byly polnosti. Představa výstavby něčeho podobného v současných ekonomických podmínkách Peru, by byla asi těžko realizovatelná. Paradoxem je, že tento podzemní akvadukt dodnes zásobuje město Nasca vodou a linie, které jsou zaniklé, slouží místním dětem jako koupaliště v jinak vyprahlé planině.

Linie hory

 

Linie hory
Nechci unavovat známými geoglyfy z planiny. Tady je jeden, který je v horách a je součástí více obrazců. Po celém Peru je podobných stovky a ty naskánské tvoří jen jejich zlomek. Máte li 30 USD, můžete je vidět i z letadla. Peruánští letci jsou draci – vezměte si pytlík.

 

 

 Hrob

Hrob
Při výletech do vyprahlé pampy velmi často narážíte na vykopané hroby předkolum-bovských kultur. Všude hromady kostí, keramiky a tkanin. Na fotce je vidět, jak do vykopaných jam hrobů pouštní vítr parakas navane drobný bílý písek, který Vám přesně lokalizuje kde pradávný nebožtík ležel. Takových ,,světlých míst‘‘ je pampách tisíce. Ale pozor! Nic nebrat! Je za to 20 let nic moc kriminálu.

 

 ParedonesParedones I.
K blízkému okolí města Nasca patří
i Paredones. Je to přehlídka rozpadajících se ruin a vykopaných hrobů. Místní hledali v hrobech zlato – a nacházeli. Ostatní je nezajímalo. V
 samotných ruinách neuvidíte téměř nic, ale v chatrčích okolo této památky se skrývají opravdové poklady. Mumie, látky, věci denní potřeby atp. Na fotce je hřeben, vyrobený z ostnů kaktusu. I po letech neuvěřitelně pevný, okamžitě použitelný. Vzhledem k okolnostem jsem ale přeci jen zůstal rozcuchaný. Když už se Vám podaří proniknout až sem, většinou dostanete nějakou ,,drobnost‘‘. Dobrá rada – věnujte dárek dál a umyjte si ruce.

Paredones II.

 

 

 

Paredones II:
Ozdoba hlavy.

 

 

 

 

 

 

 Saccaco

Saccaco
Na pobřeží Pacifiku se táhne dlouhý pruh pouště. Nejdřív žasnete, pak si zvyknete a po několika hodinách jízdyautobusem vzpomínáte na rozmanitost české krajiny. Zdánlivá fádnost však v sobě místy ukrývá paleontologické lahůdky. Na fotografii není rozlámaný polystyren, ale části kostí některého z velkých fosilních mořských savců.

 

Saccaco velryby

 

 

Saccaco velryby
Mimo jiné, zde narazíte i na fosilie, které jsou i z hlediska celosvětového ojedinělé – velryby.

 

 

 

 

Astronaut.jpg

 

Astronaut
Nemohu si odpustit obrázek tohoto
chlapíka, který vzbudil tolik dohadů. Po pravdě –není to astronaut ale rybář,neukazuje  rukou do   nebes, ale drží v ní síť, ve které má ryby.
Smůla, zase žádná senzace. Snímek je z planiny Nasca.

 

 

 

 

 


Saccaco II:
Saccaco II.
Izolované kosti velryb, ale i jiných velkých obratlovců se zde vyskytují ve velkém množství a poušť je jimi doslova poseta. Teploty zde přes den dosahují neuvěřitelných hodnot. Okolo 14.00 se každý den zvedne prudký vítr, který s sebou nese mračna písku. Supi odletí, uletí Vám klobouk a jste rádi že jste se dostanete k autu.

 

 

 

Kaktus.

 

Kaktus I.
Po jedenácti hodinách jízdy z Limy se dostanete
do města Huaraz v provincii Ancash. Převýšení je z  0 – 3500m.n.m. Vyprahlá krajina se během jízdy mění v zelenou oázu. Snímek je z nadmořské výšky asi 3800 m. Kaktusů tu druhově není mnoho, ale když je najdete, je to krása. Možná taky proto, že jsou to ty správné vysokohorské. Moje úcta pane Frič.

 

 

 

 


Kaktus II.

 

 

Kaktus II:
I kýč může být hezký. Když se po dlouhém
snažení a trmácení dostanete na to správné místo a myslíte si že jste v řezavém slunci, odření od trnů a zpocení dosáhli maxima, ozve se nad váma
 ,,hola gringo‘‘ od staříka, pasoucího v roští krávy – trochu to naštve.Tento kaktus je toho svědkem.

 

 

Bromelie

 

 

 

Bromelie
Překvapení pro mne byl velmi hojný výskyt
epifytických bromélií. Ve výšce 3800 m.n.m. jsem to nečekal. Na skaláchrostly dokonce v několika druzích bromelie r. Tillandsia. Později jsem je
rozpoznal i na drátech el. vedení.

 

 

 

 

Koka.

 

 

Koka
Toto je kapitola sama pro sebe. Na pobřeží je jižzakázáno prodávat i listy. Tady v horách se to smí. V jakémkoliv množství.Indiáni v nedalekých rudních dolech by bez ní těžko podávali nějakévýkony. Snímek je z tržiště nedaleko od města Huaraz.

 

 

Morčata

Morčata
Morčata Někomu to asi bude připadat nechutné, ale takto vypadá řeznictví v Peru. Vykuchaná morčátka. Chtěl sem ochutnat, ale dcera mi to přes mail zakázala. Místo toho jsem si dal jiné místní speciality. S jídlem je to trochu problém. Před několika lety byla v Peru epidemie cholery. Od té doby se hygiena opravdu zlepšila a lidé si dávají větší pozor. Samozřejmě, na naše podmínky je to stále divočina, ale po pár týdnech aklimatizace si můžete dovolit jíst i ve vývařovnách pro horaly.Slyšíte sice stále slovo ,,gringo“ ale myslí to dobře. Horalové jsou jinak hodně uzavření a vystrašení před vším neznámým. Fotografovat je na trhu je téměř nemožné, protože máte neustále hrst kukuřičné mouky v objektivu.

Mumie Huaraz

 

 

 

Huaraz mumie
Stojí za to shlédnout Instituto National de Cultura – Ancash. Tato mumie je jedna z mnoha. Zdála se mi fotogenická.

 

 

 

 

 

Huaraz Muzeum

 

Huaraz Muzeum
Součástí muzea je i poměrně rozsáhlá kolekce soch místní kultury. Tato socha mne zaujala pokrývkou hlavy. Nebo má tak dlouhé uši?Trochu mi to připomíná monolity z jednoho ostrova o kus dál.
Internetový obchod s přírodninami

Internetový obchod s přírodninami

Stránky jsou postaveny na systému Ekonstruktér.cz
Provozovatel stránky:Ing.Jiří Vedral - přírodniny, Magistrů 379/7, 14000 Praha 4, Michle, IČO: 40873692, Tel: +420 602 280 646