Dnes je  čtvrtek 6.5.2021
  O nás  
nic
  Eshop  
nic
  Prodejna v Národním muzeu  
nic
  Odkazy  
nic
  Kontakty  
nic
  << Zpět | Do oblíbených | Úvodní strana  

NAŠE NABÍDKA
Media a myMedia a mynic
Historie firmyHistorie firmynic
Naše prodejna v Národním muzeu Naše prodejna v Národním muzeu nic
nic FOTOGRAFIE Z CESTnic
Cesta do Peru Cesta do Peru nic
Cesta na SriLankuCesta na SriLankunic
Peru 2004 - 2005Peru 2004 - 2005nic
Bolivie 2009Bolivie 2009nic
Peru 2009Peru 2009nic
VYHLEDÁVÁNÍ
 
 Bolivie 2009 

Cal Orck’o
Bolivijská lokalita s disoauřími stopami
Huellas de dinosaurios

(Fotografie s větším rozlišením na konci článku)

Na letošní (2009) cestě po Bolivii  jsem z druhého hlavního města Bolivie dojel do města Sucre. Krásné město, leží v nadmořské výšce okolo 2500 m.n. mořem a je situované v centrálních Andách. Tato poloha je pro středoevropana poměrně příjemná, protože zde nejsou taková vedra jako v amazonské části Bolivie, ale zároveň v noci nemrznete jako na Altiplánu, které leží v nadmořské výšce nad 4000 m.n.m. Celé Sucre bylo z mého hlediska nejzajímavější z jednoho důvodu. Nedaleko centra města se nachází vápencový lom, patřící firmě Fancesa, která v roce 1959 narazila na první fosilní stopy dinosaurů. Dlouho se těmto ichnofosíliím nevěnovala žádná pozornost a ohromným štěstím pro tyto fosilní stopy bylo, že vrstva, která stopy obsahuje má velmi vysoký obsah hořčíku a je pro výrobu cementu téměř nepoužitelná. V té době nebyl ani žádný zájem o ochranu a konzervaci těchto stop. Lom se ale shodou okolností zastavil právě na této vrstvě a vápenec se těžil do hloubky. Za čas tak
vznikla stěna, jejíž současný stav vidíte na obrázku č. 1.

Obr.1 Stěna vápencového lomu Cal Orck’o
Obr.1 Stěna vápencového lomu Cal Orck’o

 

Toto je situace v roce 2009. Každým rokem se stěna obnažuje do hloubky po celé své délce průměrně o dva metry. Ale abych se vrátil do historie této lokality. Do roku 1995 se o stopách sice vědělo, ale v podstatě nic se k jejich záchraně, nebo konzervaci nedělalo. Od tohoto roku se až dodnes poměrně intenzivně vědecky pracuje a lokalita se stala slavnou. Není se ani čemu divit. Na stěně, která je asi 1,5 km dlouhá a 110 m. vysoká, můžeme najít až 5000 jednotlivých stop. Stopy jsou seřazeny za sebou a jsou tak výjimečným svědectvím o tom, jakým způsobem  dinosauři chodili, jestli se pohybovali společně, nebo samostatně. Jakou sekvenci měly stopy při běhu či chůzi atp. Na této skále jménem Cal Orck’o (kečuánsky „bílý kopec“), je i nejdelší souvislá dinosauří stopa na světě. Měří 581 metrů, táhne se po délce skalního masivu a patří malému theropodovi. Každým rokem se vzhledem k dalším pracem na obnažování dalších stop čísla o počtu a typu dinosauřích stop zvyšují.
Fragmentální ukázky  druhé nejdelší stopy o délce 347 vidíte na obrázcích 2.-3. 

stopaStopa
 

obrázek 4Souvislejší stopa je pak na obrázku č. 4. Fotografování těchto objektů není vůbec jednoduchá záležitost. Pokud dorazíte na lokalitu později odpoledne, nemáte šanci udělat aspoň trochu výrazný snímek. Kolem jedenácté hodiny je slunce v téměř stejném úhlu jako je skála (tj.72°) a jakékoliv nerovnosti na skalní desce vrhají stín. Stopy jsou tedy v tomto čase krásně kontrastní oproti světlé skále. Slunečních dnů je v této oblasti naštěstí dostatek. Další nezbytností je teleobjektiv a pevná ruka. Dostat se přímo ke stopám a fotografovat je z blízkosti je složité. Kdo by to chtěl zkusit, musí kontaktovat vedení podniku, složitě vyřizovat povolení ke vstupu, atd… O tom, že tento proces je spojen s mnohými úskalími asi není potřeba psát.

 obrázek 5Geologicky  patří stopy do období svrchní křídy. Vyjádřeno roky je to asi 68 milonů let. Období se vyznačuje tím, že dinosauří éra právě končí a pomalu nastupují savci, kteří existují sice delší dobu, ale stále žijí ve stínu prozatimně vývojově úspěšnějších plazů. V místě, kde se stopy zachovaly byla v době před šedesáti osmi miliony let silná sopečná činnost. Stopy vznikly v bahně a zakonzervovány na věky byly sopečným výbuchem, který rozbahněné stopy pokryl vrstvou sopečného popele. Stopy rozhodně nevznikly v jeden den, ale i přes to, je zřejmé, že pohyb dinosaurů v tomto prostoru byl velmi četný. Různě zachovalé stopy se mezi sebou kříží a místy je jejich koncentrace tak velká, že nelze rozeznat jejich obrysy (obr.č.5 )

obrázek 6Co se samotných druhů dinosaurů týče, je pouze podle stop těžké určit jednotlivé druhy. Je však možné stopy srovnat s fosíliemi nalezenými v poměrně nedaleké Argentině, které spolu časově korelují. Třicet procent zachovalých stop v Cal Orck’o patří například dvanáctimetrovým dinosaurům rodu Titanosaurus (dříve Saltasaurus).
Z těchto dinosaurů se v Argentině naprosto běžně nachází skořápky vajec z
jejich hnízdišť a občas vědci nahlásí i nálezy kosterní. Typické stopy pro
tento druh můžete vidět na obrázku č. 6.

 

 

 

obrázek 7Jedná se především o výrazné stopy vlevo. Jedním z vrcholů této lokality jsou stopy dvou Titanosaurů, kteří šli evidentně bok po boku. Druhotně vedle řady stop vznikla geologická porucha, která mimoděk tuto překrásnou ichofosilii jakoby ještě podtrhla. Na obrázku č. 7. vidíte větší část této stopy.

 

 

 

 

 

Na dalších dvou (č.8-9) vidíte detaily stop Titanosaurů. Linie rovné stopy přímo nabízí představu samozřejmosti a neohroženosti, s jakou se tito obři pohybovali krajinou.

obrázek 8obrázek


Další skupinou jsou theropodi, kteří jsou na této lokalitě co se stop týče zastoupeni 49% z celkových stop. Zastoupeni jsou jak velké, ale především malé stopy těchto dvounohých (bipedních)  dinosaurů. Theropodi byli téměř bez vyjímky masožraví predátoři. Detaily jejich stop můžete vidět na obrázcích č. 10. a 11.
Na druhém obrázku je pěkně vidět, jak se stopy ztrácí do vrostlého materiálu a do budoucna budou dál obnaženy.
Zbytek stop patří většinou různým druhům ornitopodů.  Mezi nejznámější patří například různé druhy kachnozubých dinosaurů. Jejich stopy jsou podobné „ptačím nohám“, odtud i latinský název.

obrázek 10obrázek 11

obrázek 12Největší překvapení bylo nalezení stop Ankylosaura, o kterém se vůbec nepředpokládalo, že na americkém kontinentě žil. Jeho typické hřebenovité stopy můžete vidět na obr. 12.

 

 

 

 

 

 

Pro dokreslení předkládám několik dalších fotografií této lokality, která má vzhledem k nadmořské výšce fantastickou atmosféru. Cementářská firma dokonce zbudovala na protilehlém kopci jakýsi „křídový park“, ve kterém jsou v životních velikostech vyhotoveny repliky dinosaurů, kteří zde žili, anebo se to aspoň předpokládá. Součástí tohoto parku je i malé muzeum s kopiemi a originály zkamenělin. (obrázky 13-19)
obrázek 13obrázek 14obrázek 15obrázek 16obrázek 17
obrázek 18obrázek 19

Dinosauří stopy se nachází všude v nejbližším oklí. Je to například na lokalitě Humaca, Cerro Sica sica, Cerro Churuquella. Fotka č.20 je z následujícího dne, kdy jsme se vydali za místní skupinou indiánů Jalq’a žijící v horách poměrně původním způsobem života.

obrázek 20

Když nás vysadili z korby náklaďáku a poslali po cestě pěšky dál, narazili jsme na tyto útvary, které velmi připomínaly navětralé dinosauří stopy. Jak se později ukázalo, stopy to opravdu byly.
A jak to dopadlo s indiány Jalq’a? To už je jiný příběh.
Internetový obchod s přírodninami

Internetový obchod s přírodninami

Stránky jsou postaveny na systému Ekonstruktér.cz
Provozovatel stránky:Ing.Jiří Vedral - přírodniny, Magistrů 379/7, 14000 Praha 4, Michle, IČO: 40873692, Tel: +420 602 280 646