nDnes je  úterý 19.10.2021 n
  O nás  
nic
  Eshop  
nic
  Prodejna v Národním muzeu  
nic
  Odkazy  
nic
  Kontakty  
nic
n
  << Zpět | Do oblíbených | Úvodní strana  
n
odrazka
n
Media a myMedia a myn
Historie firmyHistorie firmyn
Naše prodejna v Národním muzeu Naše prodejna v Národním muzeu n
n FOTOGRAFIE Z CESTn
Cesta do Peru Cesta do Peru n
Cesta na SriLankuCesta na SriLankun
Peru 2004 - 2005Peru 2004 - 2005n
Bolivie 2009Bolivie 2009n
Peru 2009Peru 2009n
odrazkaVYHLEDÁVÁNÍn
 
n
 Peru 2009 

Toro muerto, Peru
(Fotografie s větším rozlišením na konci článku)

Toro muerto je věhlasná lokalita asi 150 kilometrů vzdálená od druhého největšího peruánského města Arequipa. Slavná je svými petroglyfy, kterých je na tomto místě několik tisíc na rozloze asi tří kilometrů čtverečných. Co se ví jistě je to, že autoři těchto skalních rytin patřili k některé z předinckých kultur. Pravděpodobně ke kultuře Wari (700 n.l.), či Huari. Jejich stáří je asi 1000 až 1200 let.
Podle zobrazených zvířat, toto místo bylo v době vzniku petroglyfů úrodnou krajinou s množstvím zvěře a fungující lidskou hospodářskou činností. Současný stav této lokality je naprosto odlišný od toho, co zobrazují obrázky na skalách. Poušť, která obklopuje tisíce obrázků připomíná spíš povrch jiné planety, než úrodnou zem, která tu byla před tisícem roků. Analogie se situací v severní Africe je nasnadě. Na obrázcích v Toro muerto jsou většinou lamy. Stejně tak, jako aridní, suché pásmo severní Afriky vzniklo pravděpodobně tím, že jí vypásly kozy, tady ji vypásly lamy. Je to hodně zjednodušené vysvětlení, ale něco na něm asi je.
Cílem ukázky fotografií není vyřešit co na nich vlastně je. Jde o malou ochutnávku z prehistorického umění, které zobrazuje objekty, události, ale i fantazii lidí o kterých se už nikdy nic pořádného nedovíme. Zkuste zde nehledat mimozemšťany a létající talíře, jako mnozí. Je to spíš náhled do života a rituálů a tradic zmizelé civilizace.
Petroglyfy nejsou nijak chráněné a tak na některých snímcích uvidíte nové vandalské rytiny jmen, dat a jiných znaků, které původní petroglyfy znehodnocují. Rozpoznáte je díky velmi světlé barvě, která je typická pro „čerstvou“ práci. Staré rytiny jsou oproti tomu výrazně patinované.
Musím ještě zdůraznit jeden fakt, na tuto lokalitu nás vzal Yarda, náš kamarád, Čech, znalec peruánských poměrů a zkušený průvodce z Arequipy. Díky jeho zkušenostem jsme lokalitu okamžitě našli a nejezdili jsme dokola, jak nás posílali místní. Pokud máte zálusk na jakoukoliv část Peru, je Jarda bezednou studnicí informací a garantem slušného chování. Za shlédnutí stojí jeho web, který je v češtině na:
www.peru.estranky.cz

Jardo díky za mne i Miguela.

Fotografie jsou zhruba rozděleny do tří skupin


1. krajina a okolí Toro muerto

krajina a okolí Toro muertokrajina a okolí Toro muerto
krajina a okolí Toro muertokrajina a okolí Toro muerto
krajina a okolí Toro muertokrajina a okolí Toro muerto2. zvířata na petroglyfech

zvířata na petroglyfechzvířata na petroglyfech
zvířata na petroglyfechzvířata na petroglyfech
zvířata na petroglyfechzvířata na petroglyfechzvířata na petroglyfechzvířata na petroglyfechzvířata na petroglyfech
zvířata na petroglyfechzvířata na petroglyfechzvířata na petroglyfechzvířata na petroglyfechzvířata na petroglyfechzvířata na petroglyfechzvířata na petroglyfechzvířata na petroglyfechzvířata na petroglyfechzvířata na petroglyfechzvířata na petroglyfechzvířata na petroglyfech

3. postavy na petroglyfech
(včetně postav Yardy, Miguela a mne:-)

postavy na petroglyfechpostavy na petroglyfechpostavy na petroglyfechpostavy na petroglyfechpostavy na petroglyfechpostavy na petroglyfechpostavy na petroglyfechpostavy na petroglyfechpostavy na petroglyfechpostavy na petroglyfech (včetně postav Yardy, Miguela a mne:-)  postavy na petroglyfech (včetně postav Yardy, Miguela a mne:-)  postavy na petroglyfechpostavy na petroglyfech
postavy na petroglyfechpostavy na petroglyfechpostavy na petroglyfechpostavy na petroglyfechpostavy na petroglyfechpostavy na petroglyfechpostavy na petroglyfechpostavy na petroglyfechInternetový obchod s přírodninami

Internetový obchod s přírodninami

AnketaANKETAPeru 2009
Libí se Vám náš nový obchod?
Ano
Peru 2009
Ano 75%
Je normální
Peru 2009
Je normální 25%
Ne
Peru 2009
Ne 0%
Peru 2009


Stránky jsou postaveny na systému Ekonstruktér.cz
n